Technika i architektura, Produkt lokalny,
Opis
Gorzanów leży w centrum Kotliny Kłodzkiej nad Nysa Kłodzką. Dzisiaj jest znany głównie za sprawa renesansowego zespołu parkowo-pałacowego i licznych imprez kulturalnych. Bogactwo tutejszych wód mineralnych znają prawie wyłącznie geologowie. Tymczasem w rejonie Gorzanowa znajduje się kilkanaście źródeł wód mineralnych zawierających rozpuszczony dwutlenek węgla pochodzących z osadów kredowych sprzed 100 milionów lat.
Wydajność wszystkich 11 ujęć jest największa wśród wód mineralnych w Polsce. Są to źródła artezyjskie tzw. samowypływy. Oznacza to, że nie trzeba pompować wody ze złoża, wystarczy ją pobrać dzięki naturalnemu ciśnieniu. Nie wszystkie ujęcia są obecnie eksploatowane, ale w Gorzanowie działają dwie rozlewnie wód mineralnych.
Przed II wojną światową Gorzanów był często odwiedzany przez turystów i kuracjuszy ze względu na swoje walory rekreacyjne i wody mineralne. Źródło „Złota Kaczka”, które nosiło niegdyś nazwę „Weber Quelle”, jest eksploatowane od 1895 roku. Woda z tego ujęcia rozlewana przez zakład Friedricha Webera z Wrocławia, a następnie firmę Berg & Co., była popularna na ziemi kłodzkiej, ale także we Wrocławiu i Berlinie.
Położenie
Najbliższe wydarzenia
-
21.03.2025 - 23.03.2025
Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego we Wrocławiu
-
22.03.2025
Festiwal Dobrej Wody w Lądku-Zdroju