Uzdrowiska i relaks, Produkt lokalny,
Opis
Dzięki żyjącym w czystych górskich rzekach rybom ziemia kłodzka była dawniej nazywana „Krainą pstrąga i lipienia”. Do dzisiaj pstrągi potokowe i lipienie europejskie żyją w tutejszych rzekach i strumieniach. Dzięki aktywności związku wędkarskiego i akcjom zarybiania, posiadacze kart wędkarskich mogą łowić rekreacyjnie i brać udział w zawodach wędkarskich.
Jednak to nie pstrąg potokowy jest słynnym pstrągiem kłodzkim, ale jego zagraniczny kuzyn – pstrąg tęczowy. Jeśli będziesz na ziemi kłodzkiej, musisz obowiązkowo spróbować tego produktu regionalnego.
Pstrąg tęczowy naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Na ziemię kłodzką został sprowadzony przez ród von Magnisów pod koniec XIX wieku. Ten ceniony gatunek ryby słodkowodnej, wyróżniający się swoim wyjątkowym smakiem i jakością, stał się symbolem kulinarnym regionu. Przez pokolenia, mieszkańcy regionu doskonalili techniki hodowli, które pozwoliły na rozwój zdrowych i dobrze rosnących populacji tych ryb.. Już przed II wojną światową istniała wylęgarnia pstrąga w Ścinawce Średniej w północno–zachodniej części ziemi kłodzkiej, która funkcjonuje do dziś. Obecnie hodowla jest prowadzona w wielu miejscach na obszarze całej ziemi kłodzkiej w stawach zasilanych z naturalnych źródeł wód o optymalnej dla rozrodu pstrąga temperaturze 10-11 st.C
Pstrąg kłodzki wyróżnia się wyjątkowym ubarwieniem i kształtem. Hodowany jest w czystych, górskich wodach, co przekłada się na jego wyjątkowy smak i teksturę. Jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Ma najwięcej kwasów omega-3 wśród ryb słodkowodnych. Ma więcej białka niż łosoś, a ma mniej kalorii niż np. makrela. Zawiera witaminy z grupy B, potas, fosfor, selen, magnez i wapń. Wymaga czystej i dobrze dotlenionej wody, a jego mięso nie jest zanieczyszczone metalami ciężkimi. .W kuchni dolnośląskiej pstrąg przyrządzany jest na wiele sposobów – od tradycyjnych po nowoczesne, często z wykorzystaniem lokalnych ziół i przypraw.
W regionie jest sporo łowisk i smażalni. Leżące w pobliżu licznych atrakcji turystycznych łowiska pstrąga to nie tylko miejsca uczt dla naszego podniebienia, ale miejsca gdzie na łonie natury można spędzić przyjemnie czas z rodziną lub w gronie znajomych, korzystając z innych atrakcji przygotowanych dla gości przez właścicieli łowisk. Odwiedzający łowiska mogą m.in. spróbować swoich sił w wędkarstwie, popływać łódką czy obcować ze zwierzętami gospodarskimi, które często znajdują się na terenie łowisk. W większości łowisk znajdują się również bezpieczne miejsca zabawy dla najmłodszych.
Ziemia kłodzka corocznie świętuje swoje kulinarne dziedzictwo, organizując festiwale i wydarzenia kulinarne. Najbardziej znaną od wielu lat imprezą jest odbywający się corocznie na przełomie czerwca i lipca „Festiwal Pstrąga”. Festiwal jest doskonała okazją by spróbować różnych przepisów z pstrąga, poznać lokalnych producentów oraz poznać bliżej tradycje hodowli pstrąga na ziemi kłodzkiej.
Na ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się 6 produktów tradycyjnych z terenu powiatu kłodzkiego w tym właśnie od 2012 roku Pstrąg Kłodzki, a od 2014 roku Wędzony Pstrąg Kłodzki.
www: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pstrag-klodzki-wedzony
www: https://pstragklodzki.pl/hodowla/
Adres:
57-410