Technika i architektura
Opis
Kamienny gotycki most nad kanałem Nysy Młynówką w Kłodzku łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka z rynkiem i twierdzą.
Większość źródeł datuje budowę mostu na 2. połowę XIV wieku i ukończenie prac ok. 1390 r. Według legendy most zbudowano na zaprawie z białka jaj kurzych, wapna i piasku, dzięki czemu przetrwał liczne powodzie niszczące inne mosty. Został zbudowany z piaskowca, ma cztery przęsła, nieco ponad 50 m długości i 4 m szerokości. Dawniej na obu jego końcach stały bramy miejskie, które rozebrano na początku XX w. Prowadziła tędy jedna z kilku dróg do otoczonego murami średniowiecznego miasta. Most był przebudowywany w XVII i XVIII w., a na początku XX wieku zamontowano na nim stylowe lampy.
Na filarach mostu stoi sześć kamiennych barokowych rzeźb, które przedstawiają: Trójcę Świętą i Ukoronowanie NMP, św. Jana Nepomucena – tradycyjnie umieszczanego na mostach orędownika w czasie powodzi, Ukrzyżowanie, św. Franciszka Ksawerego - patrona Kłodzka, chroniącego także od chorób, Pietę i św. Wacława – patrona Czech. Kłodzki most ze względu na swoją architekturę i postacie świętych jest często porównywany do słynnego Mostu Karola w Pradze.
Zdobiące most figury postawiono w XVIII w. tylko Pieta umieszczona w miejscu przeznaczonym pod budowę kapliczki mostowej, która nigdy nie powstała, pochodzi z XVII w. Posąg św. Franciszka Ksawerego został ufundowany w 1714 przez miasto, jako wotum z powodu zakończenia zarazy, o czym zawiadamia napis na kamiennej wstędze: „Nawiedzone wielką zarazą miasto Kłodzko postawiło posąg kamienny wybranemu wybawcy”. Fundator Św. Wacława nie jest znany, pozostałe rzeźby ufundowali przedstawiciele możnych rodów magnackich: von Herberstein, von Fitschen i von Götzen.
tel. kom. +48 519 409 181
Adres:
57-300