Lato 2025 w regionie kłodzkim

Przemówienie otwierające wygłosiła moderatorka Kateřina Toholová, która powitała zastępcę burmistrza miasta Červený Kostelec, pana Jiříego Regnera. Na początku serdecznie przywitał wszystkich uczestników. Następnie głos zabrał pan Milan Hrstka, operator kempingu Brodský i członek Kladské pomezí. Następnie głos zabrała przewodnicząca zarządu Kladské pomezí ops Gabriela Jiránková, życząc projektowi Na falach wielu sukcesów. Następnie oddała głos dyrektor Kladské pomezí ops, Lence Lembejová, która przywitała gości i przedstawiła swoje koleżanki – Markétę Venclovą i Lucie Hnízdilovą. Program rozpoczął Pavel Pichler z Travel Bakers warsztatem na temat ekologii i zrównoważonej turystyki . Najpierw krótko wprowadził uczestników w temat, a następnie zaktywizował ich za pomocą tzw. emocjonalnej sygnalizacji świetlnej - odczytywał różne stwierdzenia, na które uczestnicy mieli zareagować na zielono, pomarańczowo lub czerwono. Ciekawe było, czy opinie większości były zbieżne, czy nie. Następnie nastąpił podział na grupy robocze, których celem było stworzenie wspólnego produktu turystycznego. Wyniki grup przedstawili przedstawiciele DMO. Kolejnym warsztatem był temat doświadczeń wodnych i turystyki aktywnej . Grupy ponownie otrzymały zadanie - stworzenie produktu dla konkretnie określonej grupy docelowej, na przykład „aktywny senior 65+”. Celem było pokazanie, jak ważne jest precyzyjne dotarcie do określonej grupy odbiorców. Na koniec każdy uczestnik musiał napisać na kartce jedno słowo, które najbardziej rezonuje z jego osobistym doświadczeniem w związku z turystyką i projektem On the Wave , a jednocześnie wyrazić na prostym wykresie, w jaki sposób poszczególne zaprezentowane produkty mu się spodobały. Następnie moderator oficjalnie rozpoczął drugą część spotkania – prezentacje poszczególnych podmiotów.

Jako pierwsze głos zabrały Lenka Lembejová, Markéta Venclová i Lucie Hnízdilová z Kladské pomezí ops. Przedstawiły cele czesko-polskiego projektu Na Fali , jego indywidualne rezultaty i korzyści dla rozwoju turystyki w regionie.

Lukáš Králík ze Stowarzyszenia Vízmburk przedstawił bieżące wydarzenia na zamku Vízmburk – nowe wystawy edukacyjne i rozrywkowe, atrakcje turystyczne, stałą wystawę w Muzeum w Úpice oraz wydarzenia kulturalne zaplanowane na cały rok.

Ilona Honzerová, reprezentująca Kompleks Turystyczny Bastion I i podziemie, zaprezentowała takie projekty, jak Twierdze bez granic II (współpraca z twierdzą w Kłodzku), nowe programy edukacyjne dla szkół oparte na zasadach edukacji kreatywnej, 10. rocznicę wydarzenia Oživlý Josefov 1780–1945 , nowy styl wizualny stworzony przez studio Upupaepop oraz publikację upamiętniającą 100. rocznicę tradycji przewodnickiej w podziemiach Josefova. Petr Hejzlar, w imieniu miasta Rtyně w Karkonoszach, przedstawił przegląd wydarzeń kulturalnych i towarzyskich w 2025 roku - tradycyjne uroczystości, festiwale, koncerty, przedstawienia teatralne, wydarzenia społeczne i program adwentowy.

Gabriela Jiránková i Sabina Matoulková z Česká Skalice przedstawiły działania związane z obchodami 450. rocznicy podniesienia miasta. Wydarzenia mają na celu wzmocnienie lokalnej tożsamości i atrakcyjności turystycznej. Pani Jiránková przedstawiła również plany dotyczące turystyki rowerowej w okolicy zapory Rozkoš - w tym plany połączenia ścieżek rowerowych, co poprawi dostępność i wesprze turystykę aktywną.

Karel Novotný z Jan Šverma Mine ops skupił się na znaczeniu wody w przemyśle wydobywczym. Przypomniał historię górnictwa w regionie i jego wpływ na środowisko po zakończeniu wydobycia. Zaprosił również uczestników do zwiedzania kopalni Bohumír i wspomniał o nagrodach, które otrzymali od Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jiří Švanda z Nowego Miasta nad Metují uruchomił nową stronę turystyczną Město na skále , która oferuje przegląd programu kulturalnego, wycieczek z przewodnikiem i innych atrakcji. Zaprosił także obecnych do odwiedzenia miasta.

Kateřina Menšíková i Linda Krecbachová z Technical Services Adršpach przedstawiły aktualności i cele organizacji. Przygotowały zabawny quiz, przedstawiły autorską mapę Eliški Podzimkovej, oryginalne produkty z marką Adršpach Rocks i angażujący film Matěja Komára, który zaprasza do pozostania na kilka dni.

Tomáš Šimek przemawiał w imieniu Miejskiego Centrum Kultury Červený Kostelec, prezentując kulturalne, edukacyjne i rekreacyjne działania w mieście. Zwrócił również uwagę na otwarcie Parku Svojsík, nowej przestrzeni dla rodzin z dziećmi. Zaproszenie przyjął również Tomasz Trybukiewicz z Kladske Lazne, największego kompleksu uzdrowiskowego w Polsce. Przedstawił szeroką gamę zabiegów, źródła mineralne, atrakcyjne położenie geograficzne i atrakcje turystyczne w okolicy.

Iva Rejlová z Lázně Velichovky przedstawiła uczestnikom zakres zabiegów, usług wellness i możliwości relaksacyjnych w pięknym otoczeniu. Podkreśliła, że ​​spa nie jest przeznaczone wyłącznie dla klientów firm ubezpieczeniowych, ale również dla każdego, kto szuka profilaktyki, regeneracji i równowagi. Wspomniała również o kompleksie hotelowym K-Triumf - idealnym dla rodzin, pobytów wellness i wydarzeń korporacyjnych.


Źródło: kladskepomezi.cz